Müşteri Rehberi

Müşteri Rehberi

Terminalimizdeki tüm operasyonları ilgili birimler aracılığıyla sistemli bir şekilde yönetiyoruz. Operasyon sahamızda yer alan hizmet alanlarını görmek için Terminal Trafik Planımızı detaylıca inceleyebilirsiniz. Görseli indirmek için lütfen tıklayınız.

1-PRE-GATE - KAYIT OFİSİ
Giriş Güvenlik noktası

Kameralar aracılığı ile sürücülerin ,pre-gate alanının ve yaya trafiğinin kontrolü sağlanır.

Araç Park alanı

Puantörler tarafından fiziki kontrol (mühür, hasar,konteyner yönleri , boş konteynerlerin içinin kontrolü vb)Güvenlikli yaya yürüyüş yolları dışında yayaların serbest dolaşmasına izin verilmeyecektir.

Ofis Bölümü

1) İlk gelişte Ehliyet / Ruhsat / Plaka kaydı Alınarak - TERMINAL GIRIS KARTI verilir.

1a) Kayıt işlemi binasında KIOSK üzerinde IS GUVENLİĞİ EGITIMINI alınır.

1b) TIR sürücüleri için biometrik parmak izi alınır.

2) Konteyner No/ Rezervasyon No bilgileri teyit edildiği takdirde Terminale giriş izni verilir.

3) Bos konteyner alacak araçlar için; mühür teslimi ön kapı operasyonları elemanı tarafından yapılacaktır.

2- GATE - ANA KAPI
Giriş

Taşmali ve dökme yükler hariç yük taşıyan tüm araçlar OCR (Optik karakter okuyucu)bölümünden geçer ve Ana kapıya yönelir. Taşmalı ve dökme yükler Optik karakter okuyucudan geçmeden, direkt Taşmalı yük şeridine gider.

Çıkış

sadece konteyner taşıyan araçlar optik karakter okuyucu bölümden geçip, çıkış yapar.

Geçiş

Sürücünün ; Pre-Gate de aldığı Terminal giriş kartını Ana kapıda okuyucuya okutması ve terminalde gideceği lokasyonu gösterir bileti alması gerekir. Geçiş esnasında sistemin hata vermemesi durumunda kiosk’tan bilet alınarak geçiş yapılacaktır. Sistemin hata vermesi durumunda bariyer açılmayacaktır. Tüm geçişlerde otomatik tartım işlemi yapılacaktır.

Sorun Masası

Ana kapı girişinde problem olması , bariyer açılmaması durumunda, geçiş noktasındaki telefon aracılığı ile sorun masasındaki görevli kişi ile görüşme yapılacaktır.Sorun masasındaki görevli sorunu uzaktan çözememesi durumunda; araç sorunun giderilmesi için park sahasına yönlendirilecektir.Sorunun çözülmesi durumunda araç terminal sahasına yönlendirilecektir.Sorunun çözülememesi durumunda ise aracın terminalden çıkışını sağlayacaktır.

Operasyonlarımızda güvenlik birinci önceliğimizi oluşturuyor. Bu nedenle tehlikeli yüklere ilişkin gerekli bilgilendirmeleri içeren ‘Tehlikeli Madde Rehberi’mizi müşterilerimizin bilgisine sunuyoruz. Rehber içerisinde tehlikeli yüklerinin tahmil, tahliye, elleçleme ve depolama prosedürleri, kıyı tesisi tarafından uygulanan kurallar, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, acil durumlarda izlenecek yöntemler ve ulaşılacak yetkililerin bilgisi yer alıyor.

Tehlikeli Yük Elleçleme Rehberi'mizi indirmek için tıklayınız.

Please click here to download Dangerous Goods Handling Guide.

SOCAR TERMINAL MÜŞTERİ GERİ BİLDİRİM SİSTEMİ

Müşteri memnuniyetinde süreklilik amacı ile sunmuş olduğumuz müşteri geri bildirim sistemimiz ile tüm paydaşlarımız dinlenerek en hızlı ve kalıcı çözümler üretilmektedir.

ISO 10002 Müşteri Şikayetleri Yönetim Sistemi çerçevesinde SOCAR TERMİNAL müşteri geri bildirim süreci uyarınca; tüm müşterilerimiz almış oldukları hizmete dair geri bildirimlerini aşağıdaki yöntemler ile Müşteri Hizmetleri Departmanına iletebilmektedir;

Yukarıdaki iletişim kanalları aracılığı ile Müşteri Hizmetleri Departmanı’na iletilen tüm geri bildirimler kayıt altına alınmakta olup müşterilerimiz şikayetlerinin alındığına dair bilgilendirilmektedir. Müşteri şikayetleri analiz edilerek ilgili birimler ile paylaşılmakta ve şikâyetin çözümüne yönelik veriler toplanarak değerlendirilmektedir. Şikâyet çözüme ulaştırılarak müşterilerimize bilgi verilmekte ve şikâyet kaydı kapatılmaktadır. Şikâyetin alınmasından kapatılmasına kadar geçen tüm süreç titizlikle takip edilmektedir.